Hájský kohout

Tradiční akce festival Hájský kohout se uskutečnila v úterý 21.9.2010 v areálu Ústavu sociální péče v Háji u Duchcova. Na sedmý ročník se sjelo na 150 účinkujících z okolí i ze vzdálenějších ústavů.

„Celkem přijelo 13 ústavů, i s doprovody zde bylo 300 lidí,“ řekl Hynek Matonoha, ředitel hájského ústavu a dodal: „Z toho nejzazší byli z Německa, z Dippoldiswalde, byli tu i z Milířů, což je až od Tachova a jeden ústav z Prahy.“

Festival spočívá v tom, že si klienti sami vyberou program a téma. „Zpívají, tancují, recitují podle chuti. Vzájemně si tak dokazují, a také veřejnosti, jak jsou soběstační. O to kdo vyhrál ani tak nejde. Nejedná se o soutěž v klasickém slova smyslu. Vyhravají všichni, kdo se účastní,“ dodal ředitel Matonoha.

U zrodu festivalu byla i obec Háj. „V roce 2003 jsme byli u tzv. nultého ročníku. Na festival pravidelně přispíváme,“ řekl starosta Háje u Duchcova Karel Drašner.

Počasí festivalu přálo. Svítilo slunce. „Celá akce je ze sponzorských peněz a darů. Firmám, které přispěly, patří velký dík,“ uvedl ředitel Matonoha. Na akci přišel i fotbalista FK Teplice Mareš a vysloužil si potlesk všech přítomných.