Nové chráněné bydlení v Náměšti

Jak již mnozí z vás ví, v Ústavu sociální péče Jinošov probíhá proces transformace. V první etapě by se měly vystavět dva domky v Náměšti pro klienty z chráněného bydlení a dva domky ve Velké Bíteši, kde bude domov pro osoby se zdravotním postižením. Každý bude pro 6 klientů. Nám se povedlo malinko tuto výstavbu předběhnout. Povedlo se nám pronajmout rodinný dům na ulici Jana Nerudy v Náměšti. Zde bydlíme od 1. srpna letošního roku.
V přízemí domku probíhá ve všední dny terapie volnočasových aktivit pod vedením paní Romany Burianové. Zde mají klienti příležitost věnovat se ručním pracím, jako např. pletení košíků, malování na sklo či malbě obrazů.
V horních patrech bydlí 6 klientů, z toho jsou dvě děvčata, která mají každá samostatný pokoj.
Jelikož jsme chráněné bydlení, je chod domácnosti co nejvíce přiblížen běžné domácnosti. V dopoledních hodinách klienti odchází do terapií, jako do práce. Vrací se na oběd, který je v současné době dovážen z ústavní kuchyně, avšak jen ve všední dny. Víkendové obědy si klient, s podporou pracovníka, připravují sami. Snídaně a večeře si klienti chystají sami celý týden. V časovém horizontu se přemýšlí o návrhu vařit si stravu i ve všední dny.
Po odpoledním odpočinku se všichni klienti podílejí na chodu domácnosti, což zahrnuje běžné domácí práce, jako je nákup, praní, žehlení, umývání nádobí či vysávání.
K dispozici máme i menši zahradu, kde klienti mají možnost trávit svůj volný čas, pokud tomu dovolí počasí. Na jaře plánujeme vytvoření malé zahrádky, kde bychom si chtěli pěstovat zeleninu.
Díky tomu, že nám byl umožněn tento pronájem, mají klienti možnost běžnějšího života a lepšího začlenění o společnosti.